VOL 4: BİR YOK OLUŞ HİKÂYESİ

Dile kolay… 8 yıl. Yaklaşık olarak 2870 gün.

Yavaş yavaş hayatıma sızmış olan bu yaratığı, meydana getirdiği fiziksel, ruhsal ve zihinsel tahribatla birlikte uzayın derinliklerine yolladım. Evet, bitti. En sonunda gönül rahatlığıyla bu cümleyi kurabilmenin ruhumda yarattığı etki hiç bir şeyle değiştirilemez. KANDİDAYI YENDİM. Doktorlar sayesinde ya da bildiğiniz ilaçlarla değil elbette ki. Öncelikle kalp gücüyle, aşkla ve umutla.

İçinde bulunduğumuz ülkede hiç bir tıp doktorunun size yardımcı olamayacağını üzülerek iddia ediyorum. Maalesef bu konuda tıp alanında uzmanlaşmış bir kişi dahi yok. Kandida serisini yazmaya başladığımdan bu yana pek çok kadın benimle iletişime geçti ve hepsi de aynı şeyi söylüyordu: Onlarca doktora gittim, defalarca ilaç kullandım ve hiç bir şey işe yaramadı. Hal böyleyken iş başa düşüyor kadınlar! Benim yolculuğum da böyle başladı. Ve benim gibi şanslıysanız, size yardımcı olmak için istekli ve sabırlı, sağlık konularına farklı bakabilen bir doktorla karşılaşırsınız. Sanırım bu nedenle “zafer” yazıma bir teşekkürle başlamalıyım:

Onur Aydınoğlu, bilgin ve sabrınla, desteğin ve inancınla bu yolculukta yanımda olduğun için teşekkürler. Birlikte kandidanın saklandığı mağaraya girip çok değerli şeyler kazandık. Umarım bu bilgiler pek çok insana şifa getirir.

“7 ay oldu! Bu gittikçe daha da azıyor doktor!!!”

Son kandida yazısında belirsizlik, hafif umutsuzluk ve korkuyla birlikte her türlü bilgi zerreciğine saldırganlık hakimdi. Tarih düşelim: Haziran ayı ortaları… 2014. Akşam saatlerinde artık araştırma yapmaktan imanımız gevremiş halde bulduk kendimizi. Farklı kombinasyonlarda esansiyel yağlarla karışımlar deniyorduk en son. Lokal olarak rejeneratif (yenileyici) bir formül gerekiyordu. Yaptık. Muhteşem oldu. Ancak bir kaç hafta içinde kandidaya karşı etkisiz hale geldi. Öyle bir densizlikle bağışıklık kazanıyordu ki! Sonuç başarısızlıktı. Bir şeyler işe yaramıyordu işte. Onur Bey’in tavsiyesiyle fazlaca almaya başladığım fermente ürünleri de ters etki yapmıştı. Evet, yanılmıştık. İşe yaramamıştı. Hatta her şey daha da kötüleşmişti. Okuduğum pek çok makalede fermente ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerektiği yazıyordu, peynir ve zeytin de dahil. Bıkmıştım artık. Canlı canlı ölüyordum. Radikal bir çözüm gerekiyordu. Yine deneme yanılma ile bu ürünleri de kestim. Bu kararları takip eden günlerden bir gün tekrardan araştırmaya giriştim. En sonunda bir makale elime geçti: KANDİDA PROTOKOLÜ. Kıbrıs’ta “The DaVinci Natural Health Centre” kurucusu Dr Georgiou tarafından yazılmış olan bu protokol kurtuluşum olabilir miydi gerçekten?

Öyle heyecanlandım ki! Hemen Onur Bey’e bildirdim. Günün devamında makaleyi birlikte inceledik ve uygulamaya karar verdik. Protokol üzerinde küçük bir kaç değişiklik ile birlikte ek planlar da koyduk ve ürünlerin siparişini verdik. Ancak ürünler Türkiye’de bulunmuyordu. Amerika’dan destek ürünleri ve Almanya’dan da homeopatik ürünleri sipariş ettik. Kaybedeceğim hiç bir şey yoktu. Evet, biraz pahalıya mal oluyordu ancak yıllardır doktorlara verdiğim paranın yanında bu hiç bir şeydi!

Amerika’dan gelen bir dostumuzdan rica ettik ve bizim için ürünleri beraberinde getirdi. 23 Temmuz günü 3 aylık bir maratona başladım. Sadece taze ve organik sebze-meyve, et, yumurta, yoğurt, tahin, bol bol keten/haşhaş/ısırgan tohumu ve çimlendirilmiş bakliyat yiyordum. Öncekinden farklı olarak kuruyemişleri de bıraktım, çünkü yemişler özellikle oda sıcaklığında çok çabuk küfleniyorlar ve küf kandidaya elverişli bir ortam sağlıyor. Bu nedenle altını çizmeliyim ki yediğiniz her şeyin buzdolabında saklandığından emin olun, özellikle küfe dikkat edin. Bunların dışında meyveye 6 hafta boyunca ara verdim, sonrasında azar azar ekledim diyete. Sonuç olarak günde onlarca destek hapı ile yaşama dönmeye başladım.

Günlük destek ünitem şöyleydi:

– Kolorex (Yeni Zelanda’da yetişen Horopito bitkisi ekstresi)> 2 adet

– Candida Plex (Berberine ve Pau D’Arco bitki ekstreleri) > 3 adet

– Probiyotik (15 milyar) > 2 adet

– Probiyotik (100 milyar) > 1 adet

– Chlorella > 6 adet

– Bioastin (Astaxanthin)> 1 adet

– Cranberry (yabanmersini) ekstresi > 2 adet

Kremler:

– Genestra Brands – HMF Candigen Cream

– Kolorex – Intimate Care Herbal Cream

Büyük bir umut ve bir o kadar da büyük bir korkuyla başladım bu üç aylık serüvene. Küre başladığım gün Yunanistan’a, Midilli’ye yolculuğa çıkıyordum ve benim için yeni bir başlangıcın eşiğindeydim. Lakin moralimin yüksek olması fazla uzun sürmedi, bir kaç gün sonra sistit belasıyla yeniden karşılaştım. Daha sonra araştırdığımda bu sistit denilen şeye neden olan etkenler arasında bilin bakalım ne çıkacaktı? Elbette ki kandida! Bu demek oluyordu ki kullandığım destekler onun da yaşamımdan yok olup gitmesine neden olacaktı. Sadece biraz sabırlı olmalıydım. Zorunlu olarak antibiyotik kullandım. En büyük korkum ise antibiyotiğin mantarın tekrarlamasına neden olma ihtimaliydi. Lakin günde 130 milyarlık probiyotikle antibiyotiğe yenilmedim ve kandida tekrarlamadan tehlikeli süreci atlattım. Bu benim için muhteşem bir işaretti, zira daha önceki sistitte kullandığım antibiyotik sonrası kandida felaket duruma sokmuştu beni. Demek oluyordu ki doğru yoldaydım. Bedenim güçleniyordu!

Desteklere başladıktan yaklaşık 3 hafta sonra, protokolün dahilinde homeopatik ürünleri almaya başladım. Bir kaç gün sonrasında bu homeopati denilen alanın ne kadar güçlü ve etkili bir bakış olduğunu deneyimleyerek öğrenmiş oldum. Bedenimdeki değişiklikler fark ediliyordu. Vajinamda müthiş bir iyileşme vardı. Hassasiyet neredeyse tamamen bitmişti ve akıntılarım yok olmuştu. Günler geçtikçe daha da iyi hissediyordum. Vajinam nefes alabiliyordu. Bunun nedenlerinden biri de kür ürünleriyle birlikte ısmarladığımız vajinal kremlerdi elbette. Anında rahatlama sağlıyorlardı.

Ben günleri saya durayım, bir yandan da Onur Bey ile akupunktur ve meridyen terapisi seanslarına devam ediyorduk. Her geçen gün nabzım daha iyiye gidiyor, bedenim sakinleşiyor ve sağlık kazanıyordu. Beden ekolojim yeniden dengesini buluyordu ve bunu her sabah aynaya baktığımda dilimin rengindeki iyileşmeden ve gözlerimdeki parlaklıktan görebiliyordum. Yaşamıma katmayı düşündüğüm yenilikleri sıralamaya başladım ve önümüzdeki süreçte vaktimi ve emeğimi kadınlarla çalışmalara ayırmayı niyet ettim. Dünya’nın daha iyi bir yer olabilmesi için kadınların güçlerini geri kazanması her şeyden daha da önemli benim için. Bunun ilk adımı olarak Yin Yoga eğitimi almaya karar verdim. Kadınlarla güçlü ve derin çalışmalar yapmanın vakti gelmişti artık benim için. Tek yapmam gereken sağlığımı daha da güçlendirerek deneyimlerimi paylaşmak ve daha çok dişinin kendi gücünün farkına varmasını sağlamak için yapmam gerekenleri yapmaktı. Kandida denilen kaotik süreç, karanlığın ışığına doğru rehberlik etmişti. Hepsi buydu işte.

Şunu belirtmeliyim ki bu yazıyı yazmak için kürün bitmesini bekledim. Öncelikle işe yarayıp yaramadığından emin olmalıydım. Elim klavyeye pek çok kere gitmiş olsa da sabrettim ve kürün tamamlanmasını, hatta üzerinden biraz zaman geçmesini bekledim. Şimdi diyebilirim ki BU PROTOKOL İŞE YARIYOR. Şunu da not düşmeliyim ki bu süre zarfında (aslında en baştan beri) spor hayatımın bir parçasıydı. Haftada en az 3 gün ağır idman yaptım. Zaten Onur Bey daha önceden belimi güçlendirici “Foundation Training” egzersizlerini önermişti, onlarla birlikte yoğun sabah egzersizleri de ekledik programa. Bunun başlıca nedeni sporun kandida ölürken ortaya çıkardığı toksinleri daha çabuk vücuttan atılmasını sağlaması ve elbette ki beden gücünüzü ve bağışıklık sisteminizi desteklemesi.

23 Ekim’de uyguladığım protokol sona erdi ve ben hiç olmadığım kadar sağlıklı ve güçlüyüm: ARTIK TEMİZİM. Günlük egzersizlerime, destek ürünlerime ve diyetime devam ediyorum. Bireysel kararım bu diyeti 2015 sonbaharına dek devam ettirmek. İşimi garantiye almayı severim. Lakin küçük bir değişiklik yaptım, karbonhidratı arttırdım, zira yeterli karbonhidrat alımının psikolojik açıdan destekleyici olduğunu (mutluluk verici) düşünüyorum. Ve elbette ki meyveyi biraz daha arttırdım. Günde 1-2 porsiyon meyve yiyorum. Önerilerimi kısaca özetlersem:

Yasak Listesi:

– Şeker

– Un

– Peynir

– Fermente ürünler (turşu, kvass, sauerkraut, kefir…)

– Meyve

– Süt (laktoz şekeri içerir)

– Bakliyat (sadece çimlendirilmiş olarak yenebilir)

– Tahıllar

– Kahve ve siyah çay

– Çikolata ve kakao

– Kuruyemişler (ince koyu renk kabukları soyularak yenebilir)

– Bal, pekmez

– Sirke (elma sirkesi hariç)

Gıda Tavsiyeleri:

– Bol su için (toksin atımı için önemli).

– Bol proteinli gıdalar tüketin.

– Seçiminiz kesinlikle organik gıdalardan yöne olsun. Zirai ilaçlar kandidanın köklenmesine neden oluyor.

– Bakliyatları çimlendirerek tüketmek diyetinizde esneklik sağlayacaktır, es geçmeyin. Ayrıca enzimleri aktive olmuş filizler sağlık için çok faydalı.

– Süt yerine badem sütü, hindistan cevizi sütü ya da yulaf sütü yapabilirsiniz.

– Ekmek yerine Hindistan cevizi ve badem unu ile yulaf kepeğini karıştırarak ekmek yapmanızı tavsiye ederim.

– Bol Hindistan cevizi yağı tüketin. Anti-fungal özelliği var. Ayrıca kandidanın baş düşmanlarından “caprylic” asit içeriyor.

– Eti mümkünse organik tercih edin. Hayvanlarda kullanılan ilaç ve antibiyotikler aynen sizin bedeninize de geçiyor. Ya da benim gibi dağdaki bir çobandan keçi alarak kestirebilir ve buzluğunuzda stok yapabilirsiniz.

– Tercihiniz mümkün olduğunca çiğ sebzelerden olsun, ya da az pişirin.

Tavsiyeler:

– Yoga, Qi Gong ve meditasyon yapın.

– Moralinizi yüksek tutun.

– Mümkün olduğunca doğada olun ve radyasyonlu/manyetik alanlardan uzak durun.

– Diyetinizi %100 sıkı bir şekilde uygulayın.

– 3 aylık küre aksatmadan devam edin.

– Haftada en az 3 gün yoğun egzersiz yapın.

Kür bitti diye rehavete kapılmak yok anlayacağınız. Kahvesiz, şarapsız ve peynirsiz hayata devam ediyorum. Kahve yerine bitki kahveleri denemeye başladım. Organik çikolatalardan küçük parçalarla hayatımı renklendiriyorum. Ancak söylemeliyim ki hayatım boyunca bu süreçte yediğim yemekler kadar lezzetli seçimlerim olmamıştı. Yaratıcılığınızı gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız 🙂

Sonuç olarak kandida yıllar boyunca bedenimi tahrip etmiş, panik ataklarla 3 yılımı zehir etmiş, cinsel hayatımı bitme noktasına getirmiş ve zihinsel-ruhsal olarak hayatımı allak bullak etmiş olabilir, ancak kişisel gelişimimde pek çok şeye aracı oldu. Bunun için ona teşekkür borçluyum. Korkularımı yenmemde, farkındalığımın artmasında rolü çok büyük ve diyebilirim ki, kazanımlarımı ve sorumluluklarımı sırtlandığımla birlikte yaşamımdan yok olup gitti. Ancak kararım şu: Eski alışkanlıklarıma geri dönmüyorum, kaldı ki 14 yaşımdan bu yana organik ve sağlıklı beslenen, spor yapan bir insanım, ancak anladım ki bunlar da yeterli değilmiş, daha fazlası gerekiyormuş: Bilinçlilik. Bu bilinçlilik hali ruhsal, bedensel ve zihinsel sorumluluk almayı ve her yönden farkındalığı ve bütünsel olarak sağlıklı birer birey olmayı gerektiriyor. Aslında toplumlara baktığımda Kandida’nın nedenlerini çok kolaylıkla görebiliyorum. Özellikle kadınlar açısından. Zira kandida olumsuz psikolojik durumlara sırtını dayayan ve bunlardan beslenen bir organizma. Sadece “stres” nedenli deyip geçemeyiz. Altında yatan en önemli nedenlerin başında bastırılan cinsellik ve sağlıksız eril-dişil yatmakta. Önceki yazımda bahsettiğim (http://dunyayikurtarankadinlar.blogspot.com.tr/2014/06/candidann-donusu.html) ISTA (International School of Temple Arts – https://www.schooloftemplearts.org ) eğitimleri beni bu açıdan farkındalığa sürükledi aslında. Ne kadar sağlıksız bir dişi ve eril alanım olduğunu gördüğümde kandidanın varlığı şaşırtmamıştı beni. Sağlıksız dişinin bağımlılıkları, bastırılmış duyguları ve öfke yığınları, sağlıksız erilin kontrol deliliği ve rahatsız tutumu, hırçınlığı… Tüm bunların farkında olmak ve üzerlerinde çalışmak emin olun ki en az destek ürünlerini kullanıp diyet yapmak kadar önemli. Şu an ise benim için değerli olan şey tüm bu deneyimleri yaşadıktan sonra rehberlik yapabilmek. Ben yaptım, evet siz de yapabilirsiniz. Özellikle sağlıklı dişi ve eril enerjilerimizi keşfedip, sağlıklı sınırları olan ilişkiler kurarak aynı doğadaki gibi ahenkli bir yaşamın parçaları olabiliriz. Yeri gelmişken bu bahsettiğim eğitimlerle ilgileniyorsanız 8-9 ve 16 Kasım’da ISTA ekibini İstanbul’da konuk ediyoruz. “Sexuality & Consciousness Series” adı altında arka arkaya 3 seminer verecekler sağlıklı dişi-eril ve ruhsal cinsellik üzerine (ayrıntılı bilgi için: https://www.facebook.com/events/1545901135629063/1545903125628864/?ref=notif&notif_t=like

Tüm bunlarla birlikte başka güzel şeylere de aracı oluyor kandida: Dr. Onur Aydınoğlu ile birlikte yeni bir Kandida Protokolü yazıyoruz ve eminim ki pek çok insanın hayatını değiştirecek bu uygulamalar. Bu protokol Dr Georgiou’nun protokolünün ana öğelerine ek olarak Türkiye’den temin edilebilecek gıda takviyesi alternatiflerini ve araştırmalarımız sonucunda toparladığımız ek bilgi ve tavsiyeleri içerecek. Başka bir güzellik ise hazırlamakta olduğum kadınlara yönelik sağlık ve kişisel gelişim inzivaları, seneye. Bir de müjde: Aralık ayı itibariyle Kandida atölyeleri yapmaya başlıyoruz ve muhtemelen önümüzdeki sene içerisinde de daha geniş kapsamlı eğitimler ve detokslar geliyor. Yakında duyurularını yapacağız. Kendimizi ve hayatı yeniden keşfetmeye! Merhaba hayat!

Not: Dr Georgiou’nun KANDİDA PROTOKOLÜ > http://www.naturaltherapycenter.com/candida-treatment-protocol/

Reklamlar

61 thoughts on “VOL 4: BİR YOK OLUŞ HİKÂYESİ

 1. Ben de bagirsaklarimda kandida oldugunu dushunuyorum. Son zamanlarda yuzum ashiri derecede sivilcelenmeye basladi. Sivilcelenmeden once antibyotik kullanmishdim (doktorum yazmishdi “sagolsun”). Artiq 2-3 aydir seker, sut urunleri , ekmek ve tahil, bakliyyat urunleri yemiyorum. Daha once yuzum hic boyle sivilcelenmemishdi bunlar cok farkli. derinin altinda kucuk kucuk iltihapli olushumlar. Meyve cok tuketince daha bi aziyorlar. Bu yaziyi okumadan once de kandidadan shupheleniyordum amma ne yapacagimi bilmiyordum. Yazınız bana ishik oldu yol gosterdi. Diyetimi daha da sikilashdirdim. ilaveten gunde 1 kapsul korolex, 1 kapsul bioastin ve chlorella kullaniyorum. Probiyotik hangi marka ve kac milyarlik kullanicagima karar veremedim daha. Yurtdishindan “prescript assist” probiyotigi ve “fermented cod liver oil” siparish vermishdim amma siparishlerim kayb oldu.
  Sizden ricam probiyotik markasi mikdari konusunda yardimci olmaniz. ve ilaveten neden bu tedavi zamani fermente ürünlerin yasak olduğunu aydinlatmanizdir

  Beğen

  • Merhaba,

   Yeni bir bilgi ulaştı ve oldukça umutlandırıcı diyebilirim prbiyotik konusunda: http://www.miraybiomedikal.com
   Bu sitede yüksek miktarlı çoklu probiyotik mevcut. Biz de buradan sipariş vermeye çalışacağız. Bu konudaki duyarlılığı için İhsan Bey’e teşekkür etmeliyim.

   Fermente ürünlerden uzak durmamızın nedeni ise kandida sürecinde bedenin Histamin intoleransına açık olmasıdır. Beden, yüksek histamin içeren gıdalara karşı alerjik hale gelir. Bu gıdalar:

   -Maya içeren besinler
   -Kırmızı şarap
   -Yıllanmış peynir
   -Lahana turşusu
   -Zeytin
   -Salatalık turşusu
   -İşlenmiş et
   -Ekşi krema
   -Mayonez ve salata sosları gibi sirke içeren gıdalar
   -Elma sirkesi
   -Ev yapımı kök birası
   -Füme balık
   -Mantar
   -Patlıcan
   -Kabak
   -Ketçap, biber sos ve konserve domates gibi domates ürünleridir.

   Umuyorum açıklayıcı olmuştur.

   Sevgiler

   Beğen

  • merhaba Raziya, geçmiş olsun, umrım daha iyisiniz şimdi.. ben de desteklere ihtiyaç duyuyorum.. bunlar bünyeyi güçlendirici şeyler mi oluyor? kullandığınız destek ürünleri nereden buldunuz bildirirseniz sevinirim, selamlarımla..

   Beğen

 2. Tekrar merhabalar Didem Hanım, yeni bloga ilk yorum da benden olsun. Diğer blogun inaktif olduğunu düşünüp burda paylaşıyorum. Uzun süredir bir şekilde diyete uymaya çalışıyorum. Ancak kafama takılan sorular var yine merak ettiğim. 1. si karbonhidrat kaynağı olarak ya da ekmek olarak fırın, market vs gibi yerlerden alıp tüketebileceğim bir ekmek yok mu ? 2. si de bir çok sitede Limon un meyve olmasına karşın sitrik asit içerdiği için kandidayı öldürdüğünü duydum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konularda, cevaplarsanız sevinirim.

  Beğen

  • Emrullah Bey merhaba,
   Tercihen ekmeğinizi kendiniz yaparsanız daha iyi olur. Piyasada mayasız ve unsuz ekmek bulmak malesef zor. Benim için “imkansız”dı diyebilirim. Yulaf kepekli ekmek yapabilirsiniz. İleriki günlerde tarifler paylaşacağım.
   Limon ile ilgili ayrıca bir araştırma yapmadım. Ancak kendi bilgimle diyebilirim ki sindirim sistemini temizleyen ve işleyişini arttıran etkisi var limon suyunun. Bu da kandidaya mauz kalan bağırsakların güçlendirilmesi için olumlu etki demek, gibi bir bağlantı kurabilirim. Ayrıca antiseptik ve antibakteriyel özelliği var ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinir. Tek başına kandidayı öldürür diyemeyiz ancak kandida karşısındaki bedeni destekleyicidir diyebiliriz kanaatindeyim.

   Sevgiler

   Beğen

 3. Ben şu an bulunduğum durum itibari ile ekmeği kendim yapamam ancak herhangi bir fırına ya da pastaneye yaptırabileceğimi umuyorum. Tarifi paylaşabilirseniz ben de ona göre bir yol aramaya başlayacağım.

  Liked by 1 kişi

 4. Candida albicans ciddi anlamda baş belası ve vücutta sinsice varlığını sürdüren ve ilk fırsatta geri dönen bir mantar enfeksiyonu türüdür. Sizde bu konuda çok aydınlatıcı ve açıklayıcı bilgiler vermişsiniz. Tebrik ediyorum.

  Beğen

 5. merhaba sevgili Didem Çivici,

  bende de kandida var sanırım. genital bölgede değil henüz ama bütün vücudumu sömürüyor, güçsüzlük ve zayıflama son 10 yıldır gittikçe artıyor. 1 yıl önce aşırı yorgunluk, endişe, korku dolu ağır bir deneyimden sonra güçlemeyim diye fermente bir japon içeceği olan Shwasaka’ya verdim kendimi gece gündüz ve iyilik beklerken egzamalar, yangılarla ve aşırı güçsüzleşerek yatağa düştüm. 6 ay neredeyse hep yatmak zorunda kaldım. Dahiliye doktoru demir bakalım dedi, demir iyi ama Ferritin oldukça yüksekti. Ararştırırken Fb’den tanıştığım Dr.Onur Şahinin önerileri doğrultusunda 1,5 aydır candida diyeti uygulamaya çalışıyorum ve Ther-biotic kullanıyorum ama 3 hafta evde değildim. bir komünal ortamdaydım ve çok bol bakliyat ve aşırı bol soğanlı yemekler pişiyordu. Galiba kandidaları azdırdı bunlar. Ayrıca ishal oldum 15 gün gele-gide tekrarlarla sürdü. zaten tahılsız ve bol sebzeli beslenmeyle daha da zayıflamışken ishal de gelince aşırı zayıfladım ve çok açlık, güçsüzlük çekiyorum.. Dr.Onur Şahin kas kaybımı yerine koymak için Weider’in CFM whey protein tozunu önerdi . ama o da ekim sonu gelecekmiş. ne önerirsiniz benim durumumda?

  Beğen

 6. söylemeyi unuttum, dr Onur Şahin keçi sütünden evde yaptığım yoğurt, kefir dahil hiçbir süt ürünü yemememi söyledi. ben bu aşırı zayıflama haline ne çare bulabileceğimi bilemiyorum?

  Beğen

  • Bu saydıklarınızla zaten kilo alırsınız gibi bir şey söyleyemez hiç kimse. Tavsiyem kan grubunuza göre beslenmeniz. Bende oldukça işe yaradı ve olmam gereken kiloya çıktım.

   Beğen

 7. merhaba tekrar,

  kemik , paça suyu, karaciğer önerilerinize başlayacağım..

  kusura bakmayın, benim kafam çok karışık. sadeleştirmek için aşağıdaki sorularıma cevap verebilirseniz sevinirim.

  candida Protokolü diyetinden anladığım kadarıyla tam veya organik tahıl yemekte bir sakınca yok.. ben anca tahıl , süt ürünü ve tatlı yersem biraz kilo alabiliyorum.

  0 kan grubundayım, süt ürünü ve yumurta biraz zor sindirilebiliyormuş. belki az az keçi sütünden ev yapımı yoğurt yiyebilirim(?)
  iddia edilenin aksine tahılı , özellikle buğdayı ve ürünlerini çok seviyorum, ve çok ihtiyaç duyuyorum ama gluten dolayısıyla sanırım kandida diyeti süresince uygun değil. sanırım diğer tahıllar organik veya tam olmak şartıyla tüketebilirim (?)

  0 kan grubuna kırmızı et öneriliyor. tahıl ve et ayrı öğünlerde, aradan 8 saat geçmesi şartıyla uygunmuş. tahılsız et ve sebze beni iyice zayıflatıyor. ne yapabilirim?

  yurt dışından getirtmek yerine buradan bulabileceğimiz ürünlerle ilgili çalışmalarınız ne zaman sonuçlanır acaba?

  Beğen

  • Ebru Hanım, dilerseniz D’Adamo’nun kitabına göz atın. Detaylı beslenme tablolarına daha net ulaşabilirsiniz. Ancak Kandida süreçlerinde genel olarak tahılın da içinde bulunduğu basit karbonhidratlardan uzak kalınmasını tavsiye ederim. Tam buğday dahi olsa tavsiyem değildir.

   Burada bulabileceğimiz gıda destekleri mevcut, temin edebilirim sizin için. Protokolün detaylarını ise kişiye özel paylaşabiliyoruz.

   Ayrıca anlamaya ihtiyacım olan şey incelmek mi istiyorsunuz yoksa kandidanın bedeninizde normal seyrine dönmesiyle sağlığınıza mı kavuşmak istiyorsunuz?

   Beğen

   • merhaba,

    incelmek istemek mi? yanlış anlatmış olabilirim.. çünkü derdim tam tersine istemeden aşırı incelmiş olmak .. Kas zayıflığı dol ile eklem, tendon, sinir sıkışmaları yaşıyorum, acılarım ve hareket kısıtlılıklarım var..Kandidanın bedenimde normal seyrine dönmesiiyle sağlığıma kavuşmak istiyorum..
    bahsetmiştim, 8 yıl öncesinden başlayarak zaten başka barsak parazitleri,ishaller, alerji detoks diyetleri ve sanırım kandidalar beni zayıflamıştı.. Son 1 yıldır da yeniden ara ara uzun ishaller yaşadım..
    ayrıca son olarak fb den denk geldiğim aslen diş hekimi olup kandida konusuna yoğunlaşmış olan beyin tavsiyesiyle yaptığım sıfır tahıl- patates-şeker-süt ürünü-soğan,sarımsak diyetiyle ve sonra da yeniden uzun süren ishal dönemi ile daha da zayıfladım.. yani incelmeyi isteme lüksüm yıllardır yok…

    Tüm bu nedenlerle bir arkadaşımın çok memnun kaldığı, adına yeni homeopati denen , 2 kitabını okuduğum, anladığım kadarıyla frekans ve sembol tedavilerini uygulayan bir hekimin 7 seanslık tedavisine başladım, henüz 1seans aldım, 6 seans daha var.. Çalışması biiliçaltını da içerdiğinden, kandida sorunu dahil organizmamın her boyuttan hızla kendini yenileyeceğini, güçleneceğini söyledi.. Ben ise diğer doktorun önerisi doğrultusunda bu kadar sınırlı beslenmeye kafayı takıp geçmişte de başıma geldiği üzere anoreksiaya yakalanmaktan korkuyorum..

    Bu anlamda çıkış bulmaya çalışıyorum..kişisel önerilerinize de açığım..Sadece kafamın oldukça karışık olduğunu hissediyorum..birşeyleri karıştırıyor, atlıyorsam affola..

    mesela,

    1-kabuksuz kuruyemiş önerilmiyor, ama önerdiğiniz ekmek yapımında da kullanmak üzere badem unu, sütü konusu.. çiy kabuklu badem mi bulmalıyız?. denemiştim eskiden, hem bulmak neredeyse imkansızdı hem de kabukları kırılamayacak kadar sertti

    diğer kuruyemişler de kabuğundan çıkarılsa da suda bekletilip ince kabukları da soyulmalı galiba?
    2- sarımsak soğan sülfür içeriyormuş, kandidayı besliyormuş galiba..özellikle çiy?
    3- kilo kaybımı belki biraz azaltabilecek patates, mısır, karabuğday da organik de olsa yenmemeli galiba?
    3-bir yazınızda kabak,domates,patlıcan da uygun değil yazıyordu galiba?

    gibi…

    Beğen

 8. 1. Çiğ bademin kabukları çıkarılarak süt yapılıyor.
  2. sarımsak ve soğanın her daim faydasını gördüm. çiğ ya da pişmiş.
  3. nişasta ya da karbonhidrat kilo aldırır diye bir şey yok diyebilirim. Ben bu ikisini bıraktıktan sonra kilo aldım.
  4. evet değil, zira bedendeki histamin hormonunu tetikliyorlar ve alerjik bir bünye yaratıyorlar.

  Beğen

  • Çok çok teşekkür ederim Didem hanım. sanırım sizi biraz sıktım…
   Kandida taarruzlarından tükenmişliğime verin, kusuruma bakmayın lütfen..
   Ama inanın karmakarışık haldeydim ve siz önümdeki yolu netleştirdiniz, çok yardımcı oldunuz, ne kadar şükran duysam azdır..
   Sağlığınız, mutluluğunuz artsın eksilmesin..

   Tek soru:
   küf konusunda korkum var, çünkü alerjiyle başım çok dertte..çiy badem sütü yaparken ince kabukların soyulduğunu biliyorum, ancak benim sorum çiy bademin de ceviz, fındık gibi sert dış kabuklarından çıkarılarak satıldığında küflenme yapıp yapmadığı. Aynı soru ay ve kabak çekirdeği için de geçerli..Bu konuda bilginiz var mı?

   tekrar teşekkürler

   Beğen

   • Rica ederim, estağfirullah Ebru Hanım. Böylesi durumlarda yalnız olmadığını bilmenin ne kadar kıymetli olduğunu iyi biliyorum.

    Yemişlerin hepsi çok çabuk küflenmeye ve okside olmaya yatkındır, bu nedenle buzdolabında saklamanız ve mümkünse paketlenmiş/vakumlanmış olanları tercih etmenizi öneririm.

    Beğen

 9. haaaarika!!!
  tekrar milyon teşekkürler, bizleri kalbinize sığrırdınız..evet gerçekten çok kıymetli.
  sevgiler gönderiyorum bolca..

  Beğen

 10. mart 2015 de tekrar kandidanın döndüğünden akıntı yaşadığınızdan bahsetmişsiniz arşiv yazınızda, sonra tekrar destek ürünleriyle geçdiğini de yazmışsınız, peki ondan sonra tekrar döndü mü vajinal kandida didem hanım?

  Beğen

 11. Merhaba; uzun zamandır yaşadığım birçok rahatsızlık için defalarca doktora gittim. Yapılan tetkiklerde hiçbir şey çıkmadı. Yaşadığım şeyleri sıralayınca karşıma kandida çıktı. Yaşadığım her şeyin sebebi kandida gözüküyor. Kaynak arayışım sonuçsuz kaldı. Ve sonunda sizi buldum. Gerçekten çok mutlu oldum. Emeğiniz için çok teşekkürler.
  Yazdıklarınızdan beslenme kısmını anladım ama destek amaçlı alınabilecek ilaçları türkiyede bulabiliyormuyuz? Mesela kolorex gibi. Bununla ilgili kaynak bildirip ve hangi ilaçları önericeğinizi söylermisiniz? Çom teşekkürler.

  Beğen

  • Merhaba Bülent Bey,

   Yorumunuz ve gözleminiz için teşekkürler.
   Maalesef Kolorex gibi ürünler burada bulunamıyor. Bunun dışında Turmeric ekstresi, probiyotik, spirulina, Bioastin ve Krill yağı öneririm.

   Sevgiler

   Beğen

 12. Didem Hanım Merhaba bu hastalıktan kurtulmanız bana umut verdi güç verdi gerçekten çok sevindim sitenizdeki testi yaptım bende de aşırı derecede var internette bu hastalıkla ilgili çok fazla yazı var birinin ye dediğine diğer yazıda yenme denilmiş bu hastalığı yenmiş biri olarak sizin tavsiyeleriniz çok önemli benim için çok fazla kafam karışmış durumda herşey yasak şu an peki biz ne yiyeceğiz sebze dışında sadece sebze ile çok zayıflayacağımı düşünüyorum zaten zayıfım mesela sabah kahv.için ne yememiz gerekiyor yumurta dışında ceviz fındık yasak mı kuruyemiş çeşitlerini biraz açar mısınız bir de elma sirkesini bi yerde yiyin demişsiniz yorumda ise yasaklara almışsınız kullanmalı mıyız mesela patates haşlasam olur mu yenmeyeceklerden ziyade yenecekleri de yazarsanız çok sevinirim teşekkür ederim…

  Beğen

  • Merhaba Nez Hanım,

   Karbonhidrat ve şeker içeren besinler dışında pek çok gıda var aslında. Öncelikle protein ağırlıklı beslenmenizde fayda var. Vejetaryen ya da vegan değilseniz yumurta ve hayvansal gıda yemenizi öneririm. Bir kaç gün içerisinde yeni bir yazı yayınlayacağım, yenebilecek gıdalara özellikle değineceğim, takipte kalın lütfen.

   Kabuklu yemişlerde “tenin” maddesi var bu nedenle tercih etmiyoruz, zira hazım enzimlerini öldürüyorlar ve kandidanın dış plağını delebilen şeylerin içerisinde bu hazım enzimleri geliyor. Yemişleri nasıl yiyeceğimiz konusunda da bir yazı yayınlayacağım.

   Elma sirkesi yasak değil, fermente olmasına rağmen. Yine de çok tüketmeyin derim.

   Patatesten uzak durun 🙂

   Sevgiler

   Beğen

 13. Merhaba Didem Hanım cevabınız için teşekkür ederim tarifleri paylaşmışsınız ben filizlendirmeyi yapmaya çalıştım fakat ertesi gün mercimeklerin üstü beyaz beyaz lekelenmeye başladı sanki küf olur gibi dışarıda bekletmiştim acaba buzdolabında serin bi yerde mi bekletmek gerekiyor içim rahat etmedi açıkçası sakatat tariflerinizi de bekliyorum böbrek v.s gibi ben denedim fakat çok zor yedim :(((sürekli bu şekilde beslenmek zorunda olunca da biraz sıkıntı olacak benim için birde Didem Hanım kan grubuna göre beslenmeyi uygun buluyor musunuz siz kan grubuna göre besleniyorsunuz sanırım benim grubuma sizin tavsiye ettiğiniz hindistan cevizi zararlı mesela bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkür ederim

  Beğen

  • Merhaba Nez Hanım,

   Ben de B grubuyum ve H.cevizi yağı kimseye önerilmiyor, farkındayım.

   Buzdolabında çimlendirmek oldukça zor olacaktır. Muhtemelen eviniz aşırı sıcak ve hemen küfleniyorlar. Dikkatli olmanızı ve serin bir yerde çimlendirmenizi tavsiye ederim.

   Beğen

 14. Merhaba Didem Hanım,

  Krill yağının markasını öğrenebilir miyim?

  Bir de kullandığınız çoğu supplement ve kolorex gibi ilaçlar Türkiye’de yok. Amerikadaniste benzeri siteler aracılığı ile mi getirttiniz?

  En önemlisi de yiyebildiğim yiyecekler bir elimin parmaklarını geçmeyecek hale geldi. Yüzüm, saçlarım seboreik egzamaya teslim. Süt ürünlerine inteloransım olduğu için aylardır kalsiyumdan mahrum kaldım. Dizlerimi kıpırdatamaz hale geldim. Solgar’ın Calcium Citrate ı bile kullandıktan sonra cildimde yanma yapıyor. Bunları yazarken ağlıyorum, yapacak hiçbirşeyim kalmadı köşeye sıkıştım. Belli ki bağırsak duvarlarımda sorun var. Beni kurtaracak iyi bir doktora ihtiyacım var, ama etrafın yazılarından görüyorum ki herkese magnezyum, klaire labs probiyotik, prebiyotik, vitamin tutuşturup gönderiyorlar.

  Kandidadan geçtim, bağırsaklarımdan yüzünden ağzıma lokma koyamıyorum. Ne glutamini kabul etti vücudum ne de jelatini. Yatağa düşmek üzereyim, bu psikolojiyle yazı görür müyüm bilmiyorum. Bana doktor ya da birşeyler önerin lütfen.

  Sevgilerle, Esra

  Liked by 1 kişi

  • Merhaba

   Aniq Natural marka.

   Amerikadan iste ile gümrüğe takılıyor, kendim getirdim.

   Aslında yiyecek bir ton şey var 🙂 Umutsuz olmayın. Bu konuda en büyük dostunuz inancınız olacak.

   Alternatif tıbbı öneririm. Dr Onur Aydınoğlu ile görüşün (Heal İstanbul). Ayrıca “Wild Woman” eğitimlerine gelmenizi tavsiye ederim ( https://www.facebook.com/events/721225424674539/ ) zira Kandida’yı sadece fiziksel yöntemlerle normale dönüştürmek oldukça zor..

   Sevgiler

   Beğen

 15. Didem hanım Merhaba,
  Bir aydan fazladır candida diyeti uyguluyorum son zamanlarda doğal probiyotik desteği olarak bir de kefir kullanmaya başlayayım dedim ama düzelme yerine daha da bi arttılar sanki en başa dönmüş gibiyim kefirden şüpheleniyorum fermente ürünler yasak demiştiniz fakat yoğurtta fermente olduğu halde yiyebiliyorsak kefiri neden tüketemiyoruz canlı bakteri ürettiği halde…aydınlatırsanız çok sevinirim Teşekkürler

  Beğen

 16. Didem hanım önerileriniz için çok tesekkürler.. acaba PROPOLIS ile ilgili bir düşunceniz var mı acaba.. faydası ve ya tam tersi zararı varmıdır acaba..

  Beğen

 17. Didem hanım merhabalar,

  Öncelikle bu konuyla ilgili paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Ve size çok dua ediyorum. Bende yıllardır çekiyorum bu hastalığı yabancı sitede verilen proğrama başlayacağım bende şimdi ürünleri yurt dışından tedarik ediyorum.
  Bende bir umut propolis aldım. Baya araştırdım. Alkolde çözülenler daha faydalı diye eğri çayır markasının propolisini aldım. Ama tadı çok kötü tüketemiyorum. İsteyen olursa göndere bilirim . 3 şişe almıştım . Hepsi duruyor. Siz hangi marka kullanıyorsunuz acaba ?

  Beğen

 18. Didem Hanım ,
  Yoğun bir çalışma içerisindeyim kendime tedavi proğramı oluşturabilmek için. Ben Hatay’da yaşıyorum ve çok yoğun bir iş hayatım var. Bayram tatilinde istanbul’da olacağım için heal istanbul’u aradım. Onur Bey ile cuma yada cumartesi günü görüşebilirim belki diye . Fakat onur bey pazartesi ve perşembe günleri orada oluyormuş. başkada bir zamanım olmayacak. 😦 tedavi sürecini onur bey ve sizinle beraber değerlendirmeyi çok isterdim.

  Beğen

 19. Didem hanım faydalı yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Bende de haşimato ile birlikte egzama kabızlık aşırı duygusallık ve pekçok sorun var. Son bir yıldır gluten süt ürünleri-yoğurt hariç- tüketmiyorum. Şimdi şekeri fermente ürünleri tahıl ve kuruyemişleri de kestim. Maddi sınırlar yüzünden dediğiniz destekleri alamıyorum. Kendi çapımda kemik suyu kök sebzeler salata protein Hindistan cevizi yağı ve bazı bitki çaylarını içiyorum. Sizce o destekler olmazsa başarılı bir tedavi olmaz mı? Kolay gelsin

  Beğen

  • Merhaba Yasemin Hanım,

   Bence mümkün. Hayata bakış açınızı, beden kimyanızı ve ruhunuzu, kalbinizi sağlıklı tuttuğunuz sürece mümkün.

   Şifalar diliyorum.

   Beğen

   • Çok teşekkür ederim. Deneyip sonucu yazarım size inşaallah. Herkese sağlıklı ve huzurlu günler

    Beğen

 20. sizin fermentelerden oluşan diyetinizi buldum uyguluyorum burada tam tesini diyorsunuz. ne emek verdim ben o turşulara falan.

  Beğen

 21. Merhabalar didem hanım benimde ne yazık ki candida rahatsızlığım var 1 ay kadar diyet yatım ama çözüme ulaşamadım sizinle birebir irtibata nasıl geçebilirim fazlasıyla yardımınıza ihtiyacım var :(((

  Beğen

 22. Merhaba ,
  Öncelikle belirtmek isterim ki deneyimlerinizi ve bilgilerinizi paylaşmanız bizim için çok değerli:Benim sormak istediklerim şunlar:
  1- İngiliz karbonatı ,demir hapı kullanıyorum .Bunlar sakıncalı mı ?
  2- Sabahları fındık içi yiyorum.Bunların bazısının çok azda olsa kabuğu olabiliyor.
  Sizce fındık yememeli miyim ?
  3-Organik et konusunda güvenemediğim için kırmızı eti tamamen bırakıp , onun yerine deniz balığı yiyorum.Sadece balık ile beslenmek beni hastalığa karşı güçsüz mü kılar?
  Çok teşekkür ederim.

  Beğen

  • 1. İngiliz karbonatını hiç kullanmadım, yorum yapamıyorum. Demir desteği de kullanmadım. demir eksikliği yaşadığım dönemde demir içeren gıdaları çokça tükettim. Size tavsiyem beslenmenizi dengeli hale getirmeniz.

   2. Ben en küçük sorun oluşturabilecek her şeyi kesmiştim, sadece süreci garanti altına alabilmek ve optimum faydayı sağlayabilmek adına yaptım bunu. Genel diyetinizin detaylarını bilemiyorum, eğer her şeyi tam tekmilli yapıyorsanız kabuklu fındık çok büyük bir etki yaratmaz.

   3. Önemli olan genel protein alımını yüksek tutmak diye düşünüyorum. Ancak histamin intoleransınız varsa deniz ürünleri hassasiyet yaratacaktır. Anti-kandida diyeti uygularken aynı zamanda anti-histaminik beslenmenin de faydalı olacağını düşünüyorum.

   Beğen

 23. Merhaba , Yukarıdaki bir yorumunuzda “Fermente ürünlerden uzak durmamızın nedeni ise kandida sürecinde bedenin Histamin intoleransına açık olmasıdır. Beden, yüksek histamin içeren gıdalara karşı alerjik hale gelir. “demişsiniz ve bu gıdaları saymışsınız.Ben netten inceleyince bu grubun içinde deniz ürünlerinin de olduğunu gördüm. Bu durumda artık balık yememeli miyim ?
  Teşekkürler. Sağlıkla kalın.

  Beğen

  • Merhaba Oya Hanım

   Deniz ürünleri yüksek histamin içerir. Tüketimi azaltmadan ya da kesmeden önce histamin intoleransınızın olup olmadığından emin olmalısınız.

   Sevgiler

   Beğen

 24. Merhabalar didem hanım.Saccharomyces boulardii içerikli bir çeşit maya yani mantar olan bir probiyotik var.Bu probiyotik allerji yapar mı acaba ? Siz kullandınız mı ?

  Beğen

 25. İşsizim maddi olarakta güçsüzüm ne yazıkki o dediğiniz probiyotikleri almam mümkün değil ve organik ürünler bulmamda çok zor evimizde sürekli karbonhidrat ağırlıklı beslenmek zorunda kalıyoruz sebze pek alamıyoruz ben elimden geldiğince sebze tüketmeye çalışıyorum. İnternette lahana turşusunun probiyotik olduğunu okudum elimden gelen tek probiyotikler yoğurt ve lahana turşusu zaten bi de antibiyotik olarak sarımsak alabiliyorum ama hiçbiri fayda vermiyor daha 21 yaşındayım ve hayatımı zehir etti bu hastalık sürekli karnım şiş kabızlık deseniz her hafta artık bıktım bitsin istiyorum ama elimden bişey gelmiyor maddi gücümde yok bana ne önerirsiniz Didem hanım çok çaresizim

  Beğen

 26. Merhaba didem hanim..bende de candida mevcut bagirsaklarimda ve diyetine basladim bugun 3.gunum ve asiri halsizim ellerim ayaklarim uyusuyor normal deniliyor ama bana biraz uzun geldi sizin de boyle surdu mu? yazinizi okudum ve cok mutlu oldum sizin icin ben de pes etmemeyi dusunuyorum..yazinizda yogurttan bahsettiniz ancak bana doktorum tum sut urunleri yasak dedi bir de fungostatin verdi inanin icemiyorum ölüp dirildim o derece mahvetti suan tek kullandigim zolax o da etkili olur mu bilemiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim

  Beğen

 27. Merhaba didem hanim size bir soru sormak istiyorum 3.haftami doldurdum:)acaba diyetime kinoa basamati pirinci ya da siyah pirinc eklesem olur mu kullandiniz mi hic?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s