KANDİDA NEDİR?

Candida albicans, eşeyli çoğalan, diploit, maya tipi bir mantar türü ve insanlarda oral ve vajinal fırsatçı enfeksiyonların etmenidir. Candida cinsine ait 200 tür olmasına karşın Candida enfeksiyonlarının %75’inin sorumlusu C. albicans’tır. Türkçe okunuşu kandida albikanstır.

Bağışıklığı baskılanmış hastalarda (AIDS, kanser kemoterapisi, organ veya kemik iliği transferi durumlarında) sistemik mantarsal (fungal) enfeksiyonlar (fungemi), hastalık ve ölümün başlıca nedenleri arasındadırlar. Ayrıca bu yönde riski olmayan hastaların hastanede edindikleri enfeksiyonlar ciddi bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

C. albicans insan ağzı ve sindirim sistemi içinde yaşayan pek çok organizmadan biridir. Sağlıklı yetişkinlerin %40’ının ağzında, sağlıklı kadınların %20-25’inin vajinasında varlığı gösterilebilir. C. albicans sindirim sistemindeki varlığıyla başka patojen bakterilerin çoğalmasını engeller. Vücudun bağışıklık sistemi ve diğer zararsız bakteriler normal şartlarda Candida’yı kontrol altında tutarlar.

Ancak, diğer bakterilerin sayısı C. albicans’a oranla azalırsa (örneğin antibiyotik kullanımından dolayı), bağışıklık sistemi zayıflamışsa veya mayanın çoğalmasına sağlayan başka şartlar mevcutsa (yüksek şeker, yüksek pHC. albicans zararsız olan tek hücreli biçiminden, çok hücreli, istilacı (invasif), küf gibi ipliksi biçimine dönüşür (şekil [1]) ve vücudu istilaya başlar. C. albicansın iplikçi biçimi hem psödohif hem de gerçek hiflerdenoluşabilir (şekil [2]). C. albicans iplikçi bir biçime dönüşmesine ilaveten, konak dokulara bağlanmasını sağlayan adhesinler, dokulara hem imha etmeye hem de onlara daha iyi yapışmayı sağlayan proteazlar, ve vücudun bağışıklık sisteminin tepkisini azaltan faktörler üretir.

Mayaya benzeyen bir mantar olan Candida albicans genellikle diğer pek çok mikroorganizma ile birlikte bağırsaklarda yaşar. Bu organizmaların hepsine birden bağırsak florası adı verilir. Bunların arasındaki denge, türlerden herhangi birinin aşırı sayıda üremesini engeller. Ancak bu denge bazen bozulur ve candida kontrolsüz bir şekilde üreyerek enfeksiyona neden olur.

Pamukçuk veya bir tür mantar enfeksiyonu olarak da anılan candida enfeksiyonu mukozanın herhangi bir yerinde veya nemli deride oluşabilir. Vajinada oluştuğu zaman koyu, beyazımsı, kesilmiş süte benzeyen ve çoğu zaman kaşıntı ve tahriş yapan bir akıntıya neden olur. Ağızda oluşan candida enfeksiyonunda -pamukçuk- ağız ve dilde acıyan, çıkıntılı, krem-sarısı yaralar oluşur. Candida meme uçlarını ve tırnakların kenarındaki kıvrımlı deriyi de etkileyebilir. Bazı bebeklerde candidamn neden olduğu pişikler oluşur; bunlar genellikle beyaz yamalı parlak kırmızı renktedir. Tüm vücudu kaplayan candida enfeksiyonları çok ender olarak görülür, ancak ciddi ve ağır niteliktedir.

Sağlığı bir hayli zayıf olan bazı kişilerde bağırsaklardaki candida üreyip çoğalabilir ve hazımsızlık, gaz, şişkinlik ve hatta yorgunluk, baş ağrısı ve diğer ağrı ve sızılar gibi çeşitli semptomlara yol açabilir.

Candida enfeksiyonu; genel olarak sağlığın zayıflaması, hamilelik, stres, antibiyotik, steroid veya doğum kontrol hapı alımı gibi vücuttaki mikroorganizmaların dengesini bozan herhangi bir faktör tarafından tetiklenebilir. Diğer olası nedenler arasında, tedavi edilmeyen diyabet hastalığı, mide asidi üretiminde azalma ve mayalı yiyecekler, alkol, şeker ve beyaz un gibi rafine karbonhidratlar bakımından zengin beslenme biçimleri sayılabilir.

Belirtiler arasında kaşınmayanma, ağrı, vajina veya vulvanın iritasyonu bulunur. Ayrıca vajinadan beyaz veya gri renkli, bira veya ekmek gibi “mayamsı” kokan, süzme peynir kıvamında bir akıntı olabilir.

KAYNAK: https://tr.wikipedia.org/wiki/Candida_albicans

http://www.saglikkosesi.net/candida-enfeksiyonlari

Reklamlar

KANDİDA NEDİR?” üzerine 8 yorum

  • Didem Çivici dedi ki:

   Merhaba

   Nedeni bunların dışında da pek çok şey olabilir ve pek çok rahatsızlığın sonucunda da ortaya çıkabilir.

   Vajinal mantarın semptomları genel olarak bu makalede belirtilenlerdir.

   Beğen

 1. irem dedi ki:

  Hem candida hem de trichomanas enfeksiyonlarından muzdaribim yaklaşık 3 yıldır bir sürü doktora gittim bir sürü krem hap fitil kullandım candida zamanla etkisini yitirse de trichomanas enfeksiyonunun neden olduğu sarı yeşil akıntı bir türlü geçmiyor bu enfeksiyonlar sürekli tekrarlıyor hiçbir zaman tam olarak iyileşmiyor bunun için önerebileceğiz ayrıca bir şey var mı ? Çok teşekkür ederim

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s